Homoktövis, a C-vitaminbombaA homoktövis álbogyótermését fogyaszthatjuk frissen, de számtalan feldolgozott formában létezik. Magas vitamin- és flavonoid tartalma miatt meghűléses betegségek és fertőzések megelőzésére, természetes immunerősítőként, lázzal járó betegségek kezelésére ajánlott.
A bokorrá vagy kis fává megnövő homoktövis lombhullató, dúsan elágazó, erőteljes tövisekkel borított, magassága 2-6 méter. Lándzsás, ép szélű, szórt állású levelei 5-6 cm hosszúak, a levélszínen kopaszak, míg fonákjukon ezüstös szürke vagy vöröses színűek, szőrösek. A homoktövis fajtáiA homoktövist (Hippophae rhamnoides), az Ezüstfafélék családjának tagja, nevezik ezüsttövisnek, fűztövisnek és homokfának is. Eurázsiában két faja terjedt el, a Hippophae ssp. fluviatilis az Alpokban és a Rajna-völgyében, míg a Hippophae ssp. rhamnoides a tengerparti homokdűnéken terjedt el. Sarjtelepeinek köszönhetően gyakran sűrű, átláthatatlan bozótosokat képez. A homoktövis kétlaki növényA homoktövis kétlaki növény, ami nem jelent mást, minthogy külön egyedei hozzák létre a női petesejteket és a hím ivarsejteket. A termős egyedek szirom nélküli, fürtökben álló, zöldesbarna színű virágai igen jelentéktelenek, március-áprilisban nyílnak. Ültetéskor, ha termést is szeretnénk kapni, akkor egy hím- és egy női egyedet is telepítsünk. A homoktövis terméseA homoktövis élénksárga vagy narancsvörös színű bogyószerű, tojásdad, 6-10 mm nagyságú termései szeptember-októberben érnek. Csontárszerű álbogyótermései a kemény, fekete magházból és az azt körülvevő meghúsosodott gyümölcshúsból állnak. A savanyú termés igen magas vitamintartalmú, első sorban C-vitamin és A-vitamin tartalma jelentős, de karotin és flavonoid tartalma is kiemelkedő. A termést fogyaszthatjuk frissen, de számtalan feldolgozott formában létezik. Meghűléses megbetegedések és fertőzések megelőzésére, természetes immunerősítőként, lázzal járó betegségek kezelésére ajánlott. A magjából készült termékeket, melynek E-vitamin és esszenciális zsírtartalma igen magas gyógyászati célokra használják, bőrápolók összetevője. A homoktövis gondozásaA napos, meleg termőhelyeket és a laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, meszes talajt kedveli. Szüreteléskor az ágakat metsszük le ollóval, így megelőzzük az igen könnyen összenyomódó termések sérülését. Homoktövis likőrA homoktövisből remek likőr készíthető, melyhez 400g termésre, 150g cukorra, 1 üveg gabonapálinkára, 2 dl vízre, vanília rúdra és fahéjra van szükségünk. A homoktövist, a fűszereket és a pálinkát pihentessük egy jól zárható üvegben 4 héten át, majd szűrjük le. A vízben feloldott cukrot keverjük össze a pálinkával, majd hagyjuk állni további 6 hétig. Címkék:
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK
Télálló balkonnövények
A tél folyamán vágyakozunk a nyári napsütésben pompázó színes virágok után, néhány faj azonban a téli, fagyos időszakot is virítva vészeli át.
Gyógynövények alkalmazása télen
A kertünkben vagy a teraszon cserepekben termesztett gyógynövények igen hatásosan alkalmazhatók a téli megfázások időszakában.
Orchidea gondozása télen
Az orchideák téli gondozása során fontos szempont, hogy hol tartjuk a növényeket, figyelnünk kell az öntözésre, a tápanyag utánpótlásra. |
KATEGÓRIÁK » Legolvasottabb
Legfrissebb
01 | Így gondozzuk a gumifát A Ficus fajok szinte az összes trópusi erdőben megtalálhatók, több közülük kedvelt dísznövény. Egyik legismertebb, a szobai tartásra alkalmas gumifa. »
FACEBOOK » CÍMKEFELHŐ »
Transzparencia
A balaton-parti nyaralónál a kő mellett nem hiányozhattak a faburkolatok sem, részint burkolatk... |
|
||||||