Őspark a fővárosbanA Duna jelentős mennyiségű hordalékot rak le magyarországi szakaszán. Ez a folyamat hozza létre a kisebb hordalékszigeteket, félszigeteket, így keletkezett Budafok két félszigete is. A nagyobbik a Háros-, a kisebbik a Hunyadi-félsziget.
A Hunyadi-félszigetA Hunyadi-félsziget történelme közel azonos a budafoki, tétényi és promontori szőlőterületekkel, termőterületként is ide sorolható. A félszigeten különböző, hatalmasra megnőtt fafajok élnek, melyekre - hihetetlen látványt tárva elénk -, futottak fel a gondozatlan szőlő metszetlen indái. A területen kivadult alanyfajták, amerikai fajok és termőfajták hibridjei, sőt a ligeti szőlő is megtalálható. A félsziget növény- és állatvilágaA terület növényvilága nagyon különleges. Jellegzetességét az ún. fátyolvegetáció adja, amely főként a kivadult szőlők liánszövedékéből áll. A lombkoronaszintre felkúszott növényzetben megreked a lehulló avar, rovarok telepednek meg benne, összefüggő réteg alakul ki, amelyet függőavarnak neveznek. A függőavar élővilága nagyon sajátos és európai szinten is igen ritka. A szigeten több ritka, avarlakó rovarfaj él, amelyek a hazai faunában csak itt lettek regisztrálva. A területen már több éve folynak madártani megfigyelések. A gazdag madárvilág is jelentős szerepet játszott a Hunyadi-félsziget védetté nyilvánításában. A félsziget ma természetvédelmi terület, kezeléséért a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság felelős. Az 1950-es évek elején a félszigetet a Háros- szigettel együtt a Magyar Honvédség lezárta. Az itt található gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket ettől kezdve elhanyagolták, senki nem gondozta őket, melynek következtében az itt található növénypopuláció elvadult. A területen ma egy horgászegyesület működik, csak a tagok, illetve a honvédségtől kulcsot kapók léphetnek be kíséret nélkül. Tanösvény a félszigetenA Honvéd Sporthorgász Egyesület 2004-ben létrehozott a területen egy tanösvényt, amely folyamatosan fogad iskolai csoportokat. Az egyesület tagjai között vannak pedagógiai és természettudományos végzettséggel rendelkező szakemberek, akik garantálják a munka szakmai színvonalát. A Tanösvényt a Honvéd SHE saját anyagi forrásból, a tagok áldozatos munkájával valamint pályázatokon elnyert összegekből hozta létre. A Tanösvény előzetes egyeztetés után látogatható. Forrás: Nyáguj Csongor Címkék:
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK |
KATEGÓRIÁK » Legolvasottabb
Legfrissebb
01 | Citromfa a szobában Nyáron a szabadban, télen a szobában. A citromfa gondozása ennél kicsit bonyolultabb, de látványos szobanövényként mindenképpen érdemes rá gondolni. »
FACEBOOK » CÍMKEFELHŐ »
Transzparencia
A balaton-parti nyaralónál a kő mellett nem hiányozhattak a faburkolatok sem, részint burkolatk... |
|
||||||