Kert
Kert  »  Tippek & tanácsok  »  Szőlő a gasztronómiában

Szőlő a gasztronómiában

Szép Házak
A szőlő a világ egyik legrégibb kultúrnövénye, számtalan fajtáját ismerjük. Friss gyümölcsként fogyasztva, bor alapanyagként mindenki számára ismert, a gasztronómiában pedig érdekes fogások részét képezheti.
Szőlő, sajt és dió

Klasszikus előétel, borkóstolói csemege, vagy egy finom vacsora zárása lehet a három ínyencség együtt fogyasztva. Bár szigorú szabályok nincsenek a bor-sajt párosításában, néhány gasztronómiai tendenciát érdemes megfogadnunk, amikor a borhoz sajtot választunk.


A könnyed, friss sajtokhoz az üde, jó savszerkezetű száraz fehérborok és az illatos rosék illenek a legjobban. A félkemény sajtokhoz közepes testes fehérbort, vagy könnyedebb vörösborokat válasszunk. A kecskesajt a testesebb fehérborokkal társítható a legjobban. A nemespenésszel érlelt sajtokhoz a könnyedebb vörösborok és a gyümölcsös jellegű rosék valóak. A rokfort típusú sajtokat érett vörösborral vagy kései szüretelésű félédes, édes borokkal tálaljuk.

Badacsonyi szőlősaláta

Ezt a Balaton-felvidéki finomságot fogyaszthatjuk önmagában vagy a szárnyas ételeket is nyakon önthetjük vele.


Mossunk meg fél kg szőlőt és helyezzük egy szép tálaló edénybe. Egy evőkanál porcukrot keverjünk össze 2 evőkanál darált dióval, adjunk hozzá 1 dl száraz vörösbort. Öntözzük meg a szőlőt a diós borral, majd néhány órára tegyük hűtőbe, hogy a szőlőszemek átvegyék a vörösbor aromáit.

Részeges őszi gyümölcssaláta

Hozzávalók: fél kg szőlő, 2 savanyú alma, 10 dkg rokfort sajt, 10 dkg durvára vágott dió, 0,5 dl félédes vagy édes bor, egy citrom leve

Mossuk meg a gyümölcsöket, a szőlőszemeket szedjük le a fürtről, csepegtessük le, az almát kockázzuk fel, öntsük rá a citromlevet. Adjuk hozzá a diót és a kis darabokra tördelt sajtot, locsoljuk meg az egészet a borral, behűtve tálaljuk.


Szőlős muffin

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, a muffin formákat vajazzuk ki, vagy használjunk muffin-papírt a kibélelésükhöz. 20 dkg lisztet, 2 teáskanál sütőport, 1 csomag vaníliás cukrot és 1 teáskanál fahéjat keverjünk össze egy nagy edényben. Keverjünk habosra 2 tojást 2 evőkanál cukorral, adjunk hozzá 1 dj tejet, 5 dkg olvasztott vajat és 20 dkg kis szemű, édes szőlőt. Könnyed mozdulatokkal keverjük össze az egészet, majd kanalazzuk a muffin formákba. 30 perc alatt süssük őket aranybarnára, tálalójuk vaníliaszósszal és friss szőlőszemekkel.


Mazsolás-túrós kalács

Mossunk meg 15 dkg mazsolát, csepegtessük le, áztassuk 2 dl desszert borba. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, sütőpapírral béleljünk ki egy tepsit. Keverjünk össze 40 dkg túrót, 1 dl olajat, 1 tojást, 50 dkg cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot. 50 dkg lisztet dolgozzunk el 1 csomag sütőporral és 1 dl tejjel, adjunk hozzá 10 dkg durvára vágott diót és ugyanennyi mandulát, majd a beáztatott mazsolát. Liszttel megszórt gyúródeszkán összedolgozzuk az egészet, majd kettéfelezzük. Vékony rudakat sodrunk, a két rudat összefonjuk, és a tepsibe helyezzük. 1 órán át sütjük, melegen vagy kihűlve is fogyaszthatjuk. Magában is remek csemege, de szőlőlekvárral az igazi.


Házi szőlőlekvár

Másfél kg szőlőt (legjobb, ha magnélküli) mossunk meg, majd tegyük egy fazékba, botmixerrel turmixoljuk össze. Adjunk hozzá egy citrom kifacsart levét, reszelt héját, 10 dkg cukrot. Tegyük fel melegedni, amikor felforrt adjunk hozzá 500g (2:1) dzsemfixet, forraljuk tovább néhány percig. Töltsük kifertőtlenített befőttesüvegekbe, zárjuk le, majd állítsuk fejre.


Címkék: 
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK